Căutare
Cine ne citește?
Avem 11 vizitatori online

Săritura cu coarda ca sport de competiţie

Săritura cu coarda ca sport de competiţie

Săritura cu coarda ca sport de competiţie

În data de 16.06.2014  în curtea şcolii gimnaziale nr.16 din Oradea a fost organizată o activitate sportivă în vederea motivării elevilor pentru învăţarea săriturii la coardă, sport pe care îl pot practica şi în perioada vacanţelor.

La demonstraţie au participat un număr de 30 de elevi unii provenind  de la Şcoala Gimnazială din Cetariu. Peste 350 de elevi şi mai multe cadre didactice  au asistat ca spectatori la acest eveniment. Pe un fond muzical elevii cei mai talentaţi au demonstrat diferite forme de sărituri la proba individuală, pe perechi şi formaţii.

Săritura cu coarda ca sport de competiţie

Practicând în timpul vacanţei acest sport elevii  îşi vor dezvolta simţul ritmului, coordonarea mişcărilor braţelor cu cea a picioarelor, imaginaţia, voinţa, rezistenţa, perseverenţa având la îndemână un mijloc în plus de a-şi petrece timpul  liber mai plăcut şi mai util.

Organizatoarea acestui eveniment prof. Andrea Molnar  va continua  să pregătească copiii dornici să ajungă la un nivel mai înalt şi în anul şcolar viitor.

Ultima actualizare (Marţi, 01 Iulie 2014 23:12)