IMPORTANT
Părinții ai căror copii împlinesc în anul curent vârsta de 6 ani până la 31 august 2024 inclusiv au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile legii.
Părinții ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie inclusiv pot să își înscrie copiii în învățământul primar, în clasa pregătitoare, dacă nivelul lor de dezvoltare este corespunzător.